ZXCL5213V33H5TA
Part number:
ZXCL5213V33H5TA
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 100mA