Z8F081ASB020EG
Part number:
Z8F081ASB020EG
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Speed
20MHz
Data Converters
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Size
8KB (8K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V