Z8F041AQB020EG
Part number:
Z8F041AQB020EG
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Zilog
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8QFN
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Program Memory Type
FLASH
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
RAM Size
1K x 8
EEPROM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V