Z8F021AQB020EG
Part number:
Z8F021AQB020EG
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Zilog
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8QFN
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
64 x 8
Program Memory Size
2KB (2K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V