Z8F011APB020EG
Part number:
Z8F011APB020EG
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Zilog
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Programmable
Not Verified
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Data Converters
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Program Memory Type
FLASH
Program Memory Size
1KB (1K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
EEPROM Size
16 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V