TPS799285YZUT
Part number:
TPS799285YZUT
Description:
IC REG LIN 2.85V 200MA 5-DSBGA
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Control Features
Enable
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage - Input (Max)
6.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case
5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package
5-DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 200mA
PSRR
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)