TPS736125DRBT
Part number:
TPS736125DRBT
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 400MA 8-SON
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Output
400mA
Current - Supply (Max)
1 mA
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SON (3x3)
Current - Quiescent (Iq)
550 µA
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 400mA