TMS320C6713BZDP225
Part number:
TMS320C6713BZDP225
Product Category:
DSP (Digital Signal Processors)
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC FLOATING-POINT DSP 272-BGA
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
Type
Floating Point
Non-Volatile Memory
External
Voltage - I/O
3.30V
Operating Temperature
0°C ~ 90°C (TC)
Package / Case
272-BBGA
Voltage - Core
1.26V
Supplier Device Package
272-BGA (27x27)
Interface
Host Interface, I2C, McASP, McBSP
On-Chip RAM
264kB
Clock Rate
225MHz