PQ200WNA1ZPH
Part number:
PQ200WNA1ZPH
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SC-63
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Adjustable
Voltage Dropout (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Output (Max)
20V
PSRR
60dB (120Hz)
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
24V