NJU7773F25-TE1#
Part number:
NJU7773F25-TE1#
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Voltage - Input (Max)
9V
PSRR
65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 100mA