NJU7241F59-TE2
Part number:
NJU7241F59-TE2
Description:
IC REG LINEAR 5.9V 60MA SOT23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Protection Features
Short Circuit
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
14V
Current - Output
60mA
PSRR
55dB (1kHz)
Supplier Device Package
SOT-23-5 (MTP5)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 60mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.9V