NJU7231U18-TE1#
Part number:
NJU7231U18-TE1#
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT89
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
100mA
Package / Case
TO-243AA
Protection Features
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 0.5mA