NJU7223F18#
Part number:
NJU7223F18#
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO220F
Encapsulation:
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
500mA
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA
PSRR
57dB (120Hz)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V