NJU7201U35
Part number:
NJU7201U35
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 100MA SOT89-3
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
PSRR
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
12V
Protection Features
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 20mA