NJM78M18FA
Part number:
NJM78M18FA
Description:
IC REG LINEAR 18V 500MA TO220F
Encapsulation:
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Voltage - Input (Max)
40V
Current - Output
500mA
PSRR
65dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V