NJM78L12UA
Part number:
NJM78L12UA
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Voltage Dropout (Max)
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
PSRR
62dB (120Hz)
Package / Case
TO-243AA
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA