NJM2930L02-85
Part number:
NJM2930L02-85
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 8.5V 100MA TO92-3
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Current - Output
100mA
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Supply (Max)
40 mA
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
PSRR
56dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.5V