NJM2930F85#
Part number:
NJM2930F85#
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 8.5V 150MA TO220F
Encapsulation:
Bulk
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Supply (Max)
40 mA
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
PSRR
56dB (120Hz)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.5V