NJM2886DL2-33-TE1
Part number:
NJM2886DL2-33-TE1
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Control Features
Enable
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Supplier Device Package
TO-252-5
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 300mA