NJM2863F28-TE1#
Part number:
NJM2863F28-TE1#
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Supplier Device Package
SOT-23-5 (MTP5)
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 60mA
PSRR
75dB (1kHz)