NJM2845DL1-18-TE1#
Part number:
NJM2845DL1-18-TE1#
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO252-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Voltage Dropout (Max)
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq)
600 µA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
14V
Current - Output
800mA
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
PSRR
75dB (1kHz)