NJM2396F33
Part number:
NJM2396F33
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220F-4
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Current - Output
1.5A
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
35V
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA