NCP585LSN12T1G
Part number:
NCP585LSN12T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Current - Supply (Max)
111 µA
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 300mA