NCP584HSN18T1G
Part number:
NCP584HSN18T1G
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
onsemi
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Protection Features
Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 200mA