MPC880CVR133
Part number:
MPC880CVR133
Product Category:
Microprocessors
Description:
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
Security Features
RAM Controllers
DRAM
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
USB
USB 2.0 (1)
Speed
133MHz