MPC860ENVR80D4
Part number:
MPC860ENVR80D4
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
USB
Security Features
RAM Controllers
DRAM
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Speed
80MHz
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Core Processor
MPC8xx
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TA)