MPC565MVR56
Part number:
MPC565MVR56
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388PBGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case
388-BBGA
Core Processor
PowerPC
Core Size
32-Bit
Number of I/O
56
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 2.7V
Supplier Device Package
388-PBGA (27x27)
Program Memory Size
1MB (1M x 8)
RAM Size
36K x 8
Data Converters
A/D 40x10b
Speed
56MHz