MIC5265-1.8YD5-TR
Part number:
MIC5265-1.8YD5-TR
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT-23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA
Current - Supply (Max)
150 µA
Protection Features
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)