MCP4021-502E/SN
Part number:
MCP4021-502E/SN
Product Category:
Digital Potentiometers
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Active
Features
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Programmable
Not Verified
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Memory Type
Non-Volatile
Resistance (Ohms)
5k
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Configuration
Potentiometer
Number of Taps
64
Interface
Up/Down (U/D, CS)
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C