MCF5483CVR166
Part number:
MCF5483CVR166
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Encapsulation:
Tray
Total price
200
Obtain quotation information
Product parameters
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Speed
166MHz
Package / Case
388-BBGA
RAM Size
32K x 8
Supplier Device Package
388-PBGA (27x27)
Peripherals
DMA, PWM, WDT
Core Processor
Coldfire V4E
Number of I/O
99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.43V ~ 1.58V