MCF5472VR200
Part number:
MCF5472VR200
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Encapsulation:
Tray
Total price
200
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Data Converters
Program Memory Size
Program Memory Type
ROMless
Package / Case
388-BBGA
Speed
200MHz
Core Size
32-Bit
RAM Size
32K x 8
Supplier Device Package
388-PBGA (27x27)
Connectivity
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
DMA, PWM, WDT
Core Processor
Coldfire V4E
Number of I/O
99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.43V ~ 1.58V