MCF5307AI90B
Part number:
MCF5307AI90B
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
Package / Case
208-BFQFP
Program Memory Size
Program Memory Type
ROMless
Number of I/O
16
RAM Size
4K x 8
Core Size
32-Bit
Core Processor
Coldfire V3
Connectivity
EBI/EMI, I2C, UART/USART
Peripherals
DMA, POR, WDT
Supplier Device Package
208-FQFP (28x28)
Speed
90MHz