MAX1792EUA15+
Part number:
MAX1792EUA15+
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Output Type
Adjustable (Fixed)
Number of Regulators
1
PSRR
Voltage Dropout (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Max)
5V
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Control Features
Enable, Reset
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (1.5V)