LTC1844ES5-2.8#TRMPBF
Part number:
LTC1844ES5-2.8#TRMPBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT-23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
PSRR
50dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA