LTC1390CS#TRPBF
Part number:
LTC1390CS#TRPBF
Product Category:
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC MUX 8:1 75OHM 16SO
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Number of Circuits
1
Switch Circuit
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Crosstalk
Supplier Device Package
16-SO
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
-3db Bandwidth
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5nA
On-State Resistance (Max)
75Ohm
Charge Injection
2pC
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
400ns, 200ns
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
5pF, 10pF
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V
Voltage - Supply, Single (V+)
3V