LT1585ACM-1.5#PBF
Part number:
LT1585ACM-1.5#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 5A DDPAK-3
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
5A
PSRR
72dB (120Hz)
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 5A