LP3990TL-2.5/NOPB
Part number:
LP3990TL-2.5/NOPB
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4-DSBGA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package
4-DSBGA (1x1)
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)