LP3990SD-1.35/NOPB
Part number:
LP3990SD-1.35/NOPB
Description:
IC REG LINEAR 1.35V 150MA 6-WSON
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.35V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA
Supplier Device Package
6-WSON (3x3)
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)