LP3990SD-1.2/NOPB
Part number:
LP3990SD-1.2/NOPB
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 6-WSON
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA
Supplier Device Package
6-WSON (3x3)
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)