LP3990MF-1.8/NOPB
Part number:
LP3990MF-1.8/NOPB
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)