LP3990MF-1.2/NOPB
Part number:
LP3990MF-1.2/NOPB
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Current - Supply (Max)
120 µA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)