LP3892EMR-1.2/NOPB
Part number:
LP3892EMR-1.2/NOPB
Description:
IC REG LIN 1.2V 1.5A 8-SO PWRPAD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Package / Case
8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Supply (Max)
8 mA
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)