LP3891EMR-1.2/NOPB
Part number:
LP3891EMR-1.2/NOPB
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LIN 1.2V 800MA 8SO PWRPAD
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
800mA
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Supplier Device Package
8-SO PowerPad
Package / Case
8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Supply (Max)
8 mA
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.43V @ 800mA