LP2985A-18DBVR
Part number:
LP2985A-18DBVR
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
150mA
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA
PSRR
45dB (1kHz)