LP2981A-28DBVR
Part number:
LP2981A-28DBVR
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
16V
PSRR
63dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.37V @ 100mA
Current - Supply (Max)
1.7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V