LP2981-28DBVR
Part number:
LP2981-28DBVR
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
PSRR
63dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.37V @ 100mA
Current - Supply (Max)
1.7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V