EL8201ISZ
Part number:
EL8201ISZ
Product Category:
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Amplifier Type
Standard
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
Rail-to-Rail
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Input Offset
800 µV
Current - Supply
2mA (x2 Channels)
Gain Bandwidth Product
100 MHz
-3db Bandwidth
200 MHz
Slew Rate
200V/µs
Voltage - Supply Span (Max)
5 V
Current - Output / Channel
65 mA