E-L6932D1.2TR
Part number:
E-L6932D1.2TR
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8-SOIC
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SOIC
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Adjustable
Voltage Dropout (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage - Input (Max)
14V
PSRR
75dB (120Hz)
Current - Output
2A