DSP56F826BU80E
Part number:
DSP56F826BU80E
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Programmable
Not Verified
Peripherals
POR, WDT
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Data Converters
Package / Case
100-LQFP
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Speed
80MHz
Number of I/O
46
Core Processor
56800
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
Connectivity
EBI/EMI, SCI, SPI, SSI
RAM Size
4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V