DSP56F802TA60E
Part number:
DSP56F802TA60E
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Oscillator Type
Internal
Peripherals
POR, PWM, WDT
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Number of I/O
8
Supplier Device Package
32-LQFP (7x7)
Package / Case
32-LQFP
Connectivity
SCI
Core Processor
56800
Speed
60MHz